Wystąpienia publiczne

Jak walczyć z tremą podczas wystąpień?

Beata Malarczyk
paź 22 2016

Sposób na stres

Stres to cześć wystąpień publicznych i niezależnie od tego jakie spotkanie będziemy prowadzić to zawsze istnieć będzie obawa o to jak ludzie będą reagować. Zdaniem psychologów to właśnie publiczne wystąpienia należą do tych stresorów, które są największe i wiele osób ma z tym problem. Wszystkie wystąpienia jako wspólny mianownik mają właśnie stres. Jest to taka sytuacja, która się pojawi u każdego i może mieć działanie albo motywujące albo też paraliżujące.

Jak przygotować się do wystąpienia publicznego?

Niezależnie od tego jaki będzie rodzaj wystąpienia przygotowanie może być podobne. Trzeba ustalić sobie cel takiego przemówienia a potem należy pomyśleć o grupie docelowej. Należy się zastanowić do kogo będziemy mówić, ponieważ ma to bardzo duże znaczenie co do tego jak takie przemówienie potem będzie kształtowane. Inaczej będziemy wyglądać w firmie, gdzie wszyscy nas znają a inaczej będzie wyglądać nasze przemówienie na forum otwartym, gdzie wszyscy będą mogli ocenić mówiącego i jednocześnie nie będzie to znajomy, dlatego ta ocena będzie rzetelna.

Czego najbardziej się obawiamy?

Odczuwanie stresu jest wszystkim ludziom wspólne, jednak będzie to reakcja, która jest mocno indywidualna. Różne osoby mają różny poziom stresu i wrażliwość na różne bodźce a jednocześnie różne będzie również reagowanie i szukanie konkretnych rozwiązań. Każdy musi sam siebie obserwować, ponieważ tka naprawdę w ten sposób będziemy w stanie przygotować dla siebie taką taktykę działania, która sprawi, że w momencie, gdy pojawi się stres uda się go dość szybko zneutralizować.

Strach przed wystąpieniem

Wiele mamy różnych sytuacji, które będą stresowe, ale w trakcie wystąpień będzie można szybko ten strach pokonać pod warunkiem, że będziemy w stanie obserwować i dobrze interpretować zachowania nas otaczających osób. W takim przypadku już w trakcie mamy okazje do tego, by poznać co ludzie o nas myślą i będzie to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ tak naprawdę dzięki temu będziemy mieli okazje do tego, by w czasie przemówienia już na to zareagować, coś zmienić. To ważna umiejętność, by w trakcie przemówień reagować na to co dzieje się na widowni, ponieważ dzięki temu będziemy w stanie na tyle zmienić to nasze przemówienie, że ten odbiór okaże się lepszy niż mogło to na początku wyglądać.

Udostępnij