Zdobądź motywację

10 rad jak się zmotywować

Beata Malarczyk
paź 22 2016

Chęć do działania

Deklaracja innym tego, co chcemy osiągnąć

W ten sposób będziemy angażować siebie. Jeśli nie będziemy podejmować działania również będzie się to na nas odbijać. Nieprzyjemne napięcie jest rzeczywiście poważnym problemem i warto szukać jego rozwiązania. Jeśli będziemy mieli deklaracje zechcemy ją spełnić, by dobrze wypaść.

Sprecyzuj cel

To kluczowa sprawa, w końcu trzeba wiedzieć co będzie dla nas ważne, by potem to zacząć wykonywać. Jeśli zadanie jest dla nas bardzo ważne to tak naprawdę motywacja do jego realizowania będzie jeszcze większa. Samo działanie już będzie dla nas ważne i nagradzające.

Nagrody

Łatwo będzie zaplanować sobie przyjemną nagrodę za wykonane zadania. Motywuje to do pracy, ponieważ skoro ma być nagroda to nasza chęć do realizowania zadań również będzie większa. Początkowo to co nieprzyjemne może się okazać dla nas pozytywne.

Wizualizacja celu

Warto wyobrażać sobie ten cel jaki mamy osiągać. Dzięki wizualizacji cel abstrakcyjny stanie się żywym, namacalnym. To sprawia, że stworzy się pewne pobudzenie fizjologiczne.

Analiza negatywnych konsekwencji

Negatywna konsekwencja to oczywiście jakaś strata a nasza natura będzie taka, że nie lubimy tracić. Już sama świadomość, że tak się może stać będzie bardzo motywująca i możliwe, że to zachęci nas do działania.

Analiza pozytywnych konsekwencji

Warto pamiętać, że czekają nas jakieś pozytywne konsekwencje, jeśli wszystko dobrze się załatwi i te elementy też maja znaczenie i powinny być brane pod uwagę.

Kluczowe 5 minut

We wszystkim początek będzie bardzo ważny. Jak już jakieś zadania uda się nam podjąć to potem będziemy je sprawnie realizować, gdy początek będzie już za nami.

Droga do celu

Od najłatwiejszego do najtrudniejszego

Zaczynając od czegoś łatwego na początku działania coś się uda i dalej już powinno pójść łatwiej. Zaczynając od rzeczy najtrudniejszych tak naprawdę trudno będzie dalej robić, bo będziemy zniechęceni.

Metoda szwajcarskiego sera

Duże zadania będą kawałkiem sera bez dziur. Z nich można wydzielić nieco mniejsze, które zajmą nam parę minut. W wolnych chwilach można zacząć wykonywanie tych zadań. Pracując taką metodą uda nam się doprowadzić do sukcesu, ponieważ te wielkie zadania, które nas przerażały staną się małymi.

Poznaj wroga

Łatwiej będzie nam wykonywać zadania, o których sporo wiemy. Dlatego właśnie warto zaplanować sobie wszystko bardzo dobrze i dowiedzieć się co będziemy robić. Wszystko to ostatecznie może mieć duże znaczenie.

Udostępnij